پرکاربردترین نرم افزار های معماری در ایران و جهان

پرکاربردترین نرم افزار های معماری در ایران و جهان

 

 

 

 


طراحی ساختمان وظیفه ای پیچیده برعهدهِ معماران است که باید بتوانند طرحی شامل خلاقیت، جزئیات، و خواسته های کارفراما ارائه دهند. نحوه ارائه طرح به کارفرما متفاوت است. برخی از معماران طرح های ساده توسط رندر های قوی و زیبا را اولویت قرار میدهند و برخی  از کانسپت های زیبا اما رندر های ساده برای طرح های معماری خود استفاده کنند. اما در نهایت استفاده از نرم افزار های پرکابرد در طراحی معماری در اولویت تمامی دفاتر و افراد قرار داد. 
حال مجموعه ای از بهترین و پرکاربردترین نرم افزار های معماری در ایران و جهان را مورد بررسی قرار خواهیم داد. 

 

همچنین بخوانید :  قیمت انجام پروژه دانشجویی معماری

1- تری دی استودیو  مکس ( 3Dsmax ) قطعا تمامی دفاتر معماری در ایران و اقصی نقاط جهان، نرم افزار مکس از شرکت اتودسک را به عنوان پایه مدلسازی طرح های معماری خود میدادند. طبق آمار انجام گرفته در سایت techradar، نرم افزار 3dsmax در صدر نرم افزار های طراحی برای معماران قرار دارد. 
ازمهمترین ویژگی های نرم افزار تری دی مکس میتوان به موارد زیر اشاره کرد

 • مدلسازی سه بعدی و ساخت انیمیشن ( animation ) 

 • ارتباط و کانکشن مستقیم با نرم ارفزار AUTOCAD 

 • وجود پلاگین ها قدرتمند در ضمینه مدلینگ (3Dmodel) و رندرینگ ( Rendering ) 

شما میتوایند در این نرم افزار به مدل سازی پرداخته و توسط پلاگین ویری یا کرونا مدلسازی انجام شده را متریال داده و با نورپردازی طبیعی انرا به واقعیت نزدیک کنید. 

همچنین پلاگین های موجود برای مکس امکان انالیز سازه و متره و براورد را دارد. 

 

همچنین بخوانید : نکاتی که قبل از شروع کار با نرم افزار تری دی مکس باید بدانید

 

ویدیوی زیر جهت آشنایی بیشتر با نرم افزار تری دی مکس میباشد
 

 

2- اتوکد ( Autocad ) 


برای ایجاد نقشه های دوبعدی که بصورت پلان و مقطع و همچنین برای نشان دادن جزئیات معماری با دقت بالا، وجود نرم افزاری مانند autocad احساس خواهد شد.قطعا بعد از نرم افزار مکس، دومین نرم افزاری که شرکت اتودسک در اختیار دفاتر معماری قرار داده و تسلط به ان را جزو شروط استخدام معماری در ایران میدانند ،نرم افزار اتوکد است. 

از ویژگی های مهم اتوکد : 

 • قایلبت ترسیم نقشه های دوبعدی و سه بعدی 

 • رابط کاربری بسیار بالا در هنگام کار

 • کیفیت بالای چاپ و پردازش برای نقشه های فاز1 و فاز2 

 • مدیریت کامل بر روی لایه های 

 • ساخت layout های و شیت بندی برای پروژه های بزرگ 

 • سازگاری با زبان فارسی توسط فونت های کاتب 

اولین نسخه از اتوکد در سال 1982 وارد بازار شد.

3- راینو ( Rhino ) 

راینو یک نرم افزار فوق العاده برای مدلینگ که اخیرا در ایران هواداران بسیار زیادی پیدا کرده.سرعت رشد نرم افزار rhino به علت دقت بالایی هست که بر پایه محاسبات ریاضی درکنار سرعت بالا در مدلینگ برای رسیدن به هدف مورد نظر و همچنین استفاده از سیستم nurb است(بر خلاف نرم افزار های مکس، اتوکد، اسکتچاپ که بر پایه mesh هستند)ا. نربز ها چون بر اساس محاسبات ریاضی انجام میشوند و اشکال هندسی تولید شده به نمونه واقعی نزدیکتر هستند،مزیت بالاتری نسبت به mesh دارند. 

از ویژگی های راینو 

 • سازگاری عالی خروجی نرم افزار با پرینتر های سه بعدی (3Dprint) و برش های لیزری و CNC 

 • امکان خروجی گرفتن برای نرم افزار های مکس و اتوکد (جهت انجام رندرینگ) 

 ویدیوی زیر جهت آشنایی بیشتر با نرم افزار راینو میباشد

 

4- رویت ( Revit ) 

یکی از قوی ترین نرم افزار های مهندسی معماری، عمران و تاسیسات Revit میباشد.بعضا این نرم افزار را 4 بعدی مینامند چون در کنار انجام کارهای ترسیمی مانند مدلینگ، مدیریت مالی، هزینه پروژه و زمابندی ان را نیز بررسی میکند. 

از ویژگی های نرم افزار رویت میتوان به  

 • ترسیم همزمان نقشه های دو بعدی و 3 بعدی 

 • ترسیم دقیق نقشه های فاز2 

 • امکان انجام گروهی افراد بروی یک پروژه به صورت همزمان 

 • امکان ارتباط همزمان بین نقشه های سازه،تاسیسات و معماری 

 • محاسبه متره ساختمان 

 • خروجی متناسب با اتوکد و مکس جهت انجام رندرینگ 

5- اسکچاپ ( Sketchup ) 

اسکچاپ از نرم افزارهای طراحی معماری سودمند در انجام طراحی های سه بعدی و دوبعدی می باشد.
از ویژگی ها و قابلیت های مهم موجود در نرم افزار طراحی Sketchup که باعث گردیده طراحان بسیاری از اسکچاپ در زمینه های گوناگون در قبیل طراحی و ارائه آنها در زمینه های غرفه سازی، طراحی نما، طراحی داخلی، طراحی آشپزخانه، طراحی صنعتی و …  در پروژه های مختلف استفاده کنند.

اسکچاپ یک نرم افزاری بسیار آسان و کاربردی برای طراحان

طراح در نرم افزار اسکچاپ می تواند بسیاری از الگوها و ایده های مهم مورد نظر خود را کاملا پیوسته با طراحی های ایجاد شدهء دوبعدی در اتوکد به انجام رساند.
نرم افزار اسکچاپ یکی از آسان ترین و کاربردی ترین نرم افزار طراحی می باشد و معماران می توانند به اسانی طراحی های مورد نظر خود را با استفاده از نرم افزار اسکچاپ انجام دهند.

6- فتوشاپ ( Photoshop ) 

 

فتوشاپ نرم افزاری برای ویرایش کردن است و توسط Adobe Systems توسعه یافته و برای ساخت و ویرایش عکس ها استفاده میشود ، علاوه بر این نرم افزار های After effect ، Premiere ، Illustrator ، In design جزو مهمترین تولیدات هستند که توسط Adobe System تولید شده اند.

تمام کسانی که با گرافیک و کامپیوتر سرو کار دارند ، به نوعی محتاج این نرم افزار ها هستند.

طراحان گرافیک، معماران، ناشرین کتب و مجلات ، چاپخانه ها ، شرکت های تبلیغاتی ، طراحان سایت ، عکاس ها ، نقاشان هنری ، طراحان نرم افزارها ، انیمیشن سازها و …. به فتوشاپ احتیاج دارند . این نرم افزار حرفه ای گرافیک امروز نه تنها یک نرم افزار بلکه یک صنعت به شمار می آید .

از کارایی های فتوشاپ ( پست پروداکشن ) تصحیح نور و کنتراست رندرها، افزودن المانهای مختلف مثل درخت و پرسوناژ و ایجاد افکتهای لنز مثل افکت ویگنت و کروماتیک و ... هست.

مقالات مشابه


نکاتی که قبل از شروع کار با نرم افزار تری دی مکس باید بدانید

قبل از شروع کار با نرم افزار تری دی مکس به نکات زیر توجه کنید.برنامه تری دی مکس در زمان کوتاه و اندک قابل یادگیری نیست.مشکلات کاربران سیستم های قدیمی برای کار کردن با 3dsmax است.توانایی مدلسازی پیچیده بر پایه mesh یا nurb. تری دی مکس از نرم افزار است همراه با حجم منابع آموزشی بسیار زیاد.پلاگین های نا محدود.تری دی مکس در سیستم های مکینتاش.سازگاری تری دی مکس با دستگاهای CNC و پرینت سه بعدی.گرفتن رندر و خروجی قوی مستلزم زمان و تمرین بسیار است

جزئیات بیشتر
کار تری دی مکس در منزل

یکی از بهترین منابع کسب درامدی ما این است که بتوانیم کار تری دی مکس در منزل انجام دهیم و تخصص معماری خود را راه اندازی و کسب و کار خودمان را ایجاد کنیم و که البته نیاز به سرمایه و هزینه زیاد در ابتدا نیست.یادگیری تری دی مکس در اولویت است و توانایی شما نشان دهنده دستمزد طراحی تری دی مکس میباشد

جزئیات بیشتر