نکات مهم در نوشتن رزومه معماری یا پرورتفولیو معماری

پورتفولیو معماری چیست و نحوه ی چگونگی طراحی آن؟

پورتفولیو معماری

دانشجویان معماری پس از اتمام تحصیلات خود برای یافتن شغل مناسب و یا برای گرفتن پذیرش از دانشگاه­های خارج از کشور باید آثار خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهند در واقع به آلبومی احتیاج دارند که شامل خلاصه ایی از مجموعه آثارشان باشد که اصطلاحاً به آن پورتفولیو (portfolio) گفته می شود.

در حقیقت پورتفولیو معرف یک معمار است که شخصیت کاری و مهارتهای شخصی او را نشان می­دهد. درواقع در اینجا است که یک معمار از معمار دیگر تمیز داده می­شود.پورتفولیو می توان شامل تمام آثار یک معمار اعم از: فعالیت های دانشگاهی، کارهای دستی، مسابقات و سایر فعالیت­های مکمل باشد.

زرومه معماری

در برخی رشته ­ها همچون معماری و شهرسازی و گرافیک و . . . که با بعد عملی همراه است صرفاً ارائه یک برگه از گزارش کارهای چند سال اخیر کافی نیست چرا که استاید و مدیران و کارفرماها باید توانایی شخص مورد نظر را در طراحی مورد سنجش قرار دهند، به همین دلیل لازم است تا آلبوم آثار شما یا همان پورتفولیو (portfolio ) شما مورد بررسی قرار گیرد.

از مهمترین نرم افزارهای پرزانته کامپیوتری ، فتوشاپ و ایلوستریتور هستند. شیت بندی با فتوشاپ تا حد زیادی شناخته شده است. اما ایلوستریتور نرم افزار تخصصی طراحان در سرتاسر دنیاست که در ایران متاسفانه زیاد شناخته شده نیست. آموزش ها در زمینه نرم افزار ایلوستریتور بسیار محدود است.دانشجویان معماری در طول تحصیل آثار خود را به صورت دستی یا کامپیوتری ارائه می­دهند، اما برای داشتن یک پورتفولیو (portfolio) مناسب لازم است که شخص به نرم افزارهای حرفه ایی پرزانته مسلط باشد.

خب چند نکته مهم در رابطه با پورتفولیو رو باهم مرور میکنیم:

_ حجم فایل های خروجی باید کمتر از ۱۵کیلوبایت شود و همچنین تصاویر از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

_ به هنگام تهیه پورتفولیوی انگلیسی حتماً از افراد متخصص کمک گرفته شود.

_ ایجاد دو نوع پورتفولیوی مختلف لازم است، یکی کوتاه تر و خلاصه برای ارسال و دیگری نسخه کامل تر و جامع تر جهت مصاحبه است. 

_ تصاویر باید جامع باشد از رندرهای با کیفیت گرفته تا دیتیل ها و دیاگرام و کانسپت ها 

پورتفولیو معماری

 _ در شیت بندی بهتر از از فضاهای خالی استفاده شود تا محتوای اصلی شیت به سهولت دیده شود.

_ آنچه که اهمیت دارد محتوای داخلی است بخاطر همین سعی کنید تمرکز اصلیتان را بر روی محتوا قرار دهید نه ظاهر کار، در واقع پورتفولیوهای معماری می تواند هم به صورت کتاب جلد دار باشد هم به صورت نسخه مجازی تا بتوان آن را به راحتی در هر فضای اینترنتی آپلود کرد. توجه داشته باشید جلد یا وبسایت ها تنها وسیله ایست برای دیده شدن کارهای شما، آنچه اهمیت دارد کار شما است. استفاده از جلدهای ساده مخصوصا جلد چرم مشکی برای پورتفولیوهای کتابی پیشنهاد می‌شود. همچنین اگر پورتفولیو را برای ارائه در فضای مجازی آماده می‌کنید، قالب‌های که در سایت‌هایی مانند Squarespace موجود است بسیار مفید به نظر می‌رسند. این قالب‌ها نمایش عکس‌های تمام صفحه و هدایت آنها را امکان‌پذیر می‌کنند. نمونه‌های از پیش ساخته زیادی نیز در اینترنت برای استفاده رایگان قرار داده شده‌اند.

_ به هیچ عنوان کار دیگران را جعل نکنید، سرقت و دزدی تنها به معنای عام، برداشتن شی مادی از شخصی یا جایی نیست، فراموش نکنید که در رشته معماری نیز جانب امانت را رعایت کنید.

_ در گردآوری پورتفولیوی خود سعی کنید مجموعه ایی از فعالیت های خود را عنوان کنید برای مثال بخشی از آن را به کارهای علمی که در دوران تحصیل انجام داده اید اختصاص دهید، بخش دیگر نیز در ارتباط با دوران کارآموزی باشد که زیر نظر شرکت های معتبر کار کرده اید و بخش نهایی و شاید اصلی ترین بخش مربوط به امور شخصیست که در واقع نشان دهنده هویت اصلی شماست که شامل علاقه مندی های مختلف معمار می شود.

_ بهتر است در تهیه پورتفولیوهای معماری کمتر از متن استفاده شود و بیشتر از تصاویر کمک گرفته شود، متون استفاده شده نیز باید شامل جملات اصلی و کلیدی اثر مربوطه باشد.

رزومه معماری

­_ شکی نیست که استفاده از رندرهای باکیفیت بسیار هم خوب است اما سعی کنید پورتفولیوهای خود را از مهارت دست و اسکیس بی بهره نکنید، چرا که اسکیس های یک معماری نشان دهنده خط فکری معمار است و توانایی معمار را در برقراری روابط اجتماعی نشان می دهد. معماری بدون طراحی های دستی و اسکیس با تری دی کار بدون علم معماری هیچ فرقی ندارد.

architecture portfolio

باید پورتفولیوی طراحی را به‌صورتی آماده کنید که بهترین کارهایتان را مانند داستانی به‌ هم‌ پیوسته نمایش دهد. برای این‌ کاربهتر است یک هندسه مشترک و یا سیستمی از قوانین بصری را به کار ببرید و آن را در گذر از یک صفحه به صفحات بعد ادامه بدهید. یک پورتفولیو رازمانی می‌توان موفق نامید که بتواند میان پروژه‌های گوناگون و نامرتبط به هم که در فواصل زمانی مختلف انجام شده‌اند ارتباط ایجاد کند و آنها را در قالب یک داستان روایت کند. لازم نیست نگران باشید اگر در این بین فضایی خالی ایجاد شد. فضاهای خالی حاکی از مهم‌تر بودن تصاویر منتخب شماست و علاوه بر این تا حدی به کار بردن فضای خالی به بالا بردن فرمت هندسی پورتفولیو کمک می‌کند.

 CV چیست؟

CV در لاتین به معنای دوره ی زندگی می باشد. این سند که می تواند در دو تا چند صفحه تنظیم شده باشد حاوی اطلاعات جزئی در مورد موفقیت های شما است. Curriculum Vitae یا همان CV ، اطلاعات تحصیلی، سابقه کاری و حرفه ای در مورد یک شخص است که معمولا برای درخواست شغل آماده می شود.

اگر که یک CV طبق اصول تنظیم شده باشد، می تواند اطلاعات ریز و جزئی شما را به بهترین شکل ممکن انتقال دهد. شما باید مهارت ها، توانایی ها، مدارک و تجربیات خود را به نوعی به کارفرمایان بفروشید. همچنین CV خود را می توانید در آن واحد به چندین کارفرما ارسال کنید.

همچون پورتفولیو (portfolio)  نیز cvهم با توجه به سلیقه شما می تواند به صورت چاپ شده روی کاغذ یا به صورت نسخه آنلاین قابل انتشار جمع آوری شود.

  • CV فقط زندگی نامه شغلی شما نیست.
  • CV حاوی اطلاعات تحصیلی (مانند جایزه ها، انتشارات ، مقالات و کتاب ها) شما نیز می باشد.
  • CV معمولا به ترتیب زمانی تنظیم می شود و با یک نگاه باید قابل فهم باشد.
  • CV ثابت است و برای سمت ها و مشاغل مختلف تغییر پیدا نمی کند.

رزومه (Resume) چیست؟

روزمه نیز یک سند مشخصی است که در یک صفحه تهیه می شود، چرا که خواننده باید آن را در دو دقیقه مطالعه کند. در واقع در یک رقابت کاری یا تحصیلی هدف از نوشتن رزومه،  این است که تمایز بین شما و دیگران مشخص شود. روزمه برخلاف cv  نباید طبق تاریخ تنظیم شود و لازم نیست شامل تمام فعالیت های شما باشد بلکه باید کاملا قابل تغییر باشد. طوری رزومه خود را بنویسید که در عین تخصصی بودن، به راحتی قابل خواندن باشد.

نکته برای نوشتن رزومه:

معمولا اشخاصی که مسوول بررسی رزومه ها هستند، آنها را بعد از ساعات کاری مطالعه می کنند. ممکن است بیش از 100 عدد رزومه در مقابل آنها باشد و آنها باید 5 تای آنها را انتخاب کنند.

حال در نظر بگیرید که کارشناس استخدام با حالتی خسته و کسل قصد خواندن رزومه ی شما را دارد و هر چه زودتر می خواهد این کار را انجام دهد تا به خانه خود برود.

اگر Resume شما خوانا و کامل نباشد و حاوی اطلاعات غیر مرتبط باشد، به کنار گذاشته می شود، خواه بهترین شخص برای آن کار شما باشید!

روزمه باید شامل اطلاعات شخص مثل نام؛ آدرس؛ تاریخ تولد؛ تلفن و ایمیل باشد.

در کشورهای اروپایی روزمه شامل عکس شخص نیز می شود در حالیکه در ایالات متحده برخلاف اروپا روزمه بدون عکس است چرا که اینگونه احتمال رد شدن شخص بخاطر تفاوت نژادی، سن ویا جنسیت خواهد شد.اگر هم قصد گذاشتن عکس را داشتید، فرمت عکس باید طوری باشد که فقط سر و شانه ها مشخص باشد و به صورت رسمی لباس پوشیده باشید.

پس طبق مطالب گفته شده پورتفولیو در مقابل cv و رزومه از رسمیت کمتری برخوردار است و شامل جزییات بیشتری از کارهای یک معمار است، cv  به نسبت پورتفولیو خلاصه تر است و شامل تمام فعالیت های شخص خواهد بود و در نهایت رزومه خلاصه ایی از cv  شخص است و مخصوص یک موضوع مشخص است نه تمام سوابق کاری و شخصی و فرد .

تعداد صفحات رزومه یک یا نهایتاً دو صفحه، cv  در دو تا چند صفحه تهیه میشود اما پورتفولیو به هر تعداد صفحه ایی که لازم باشد تا کارها و آثار شخص شناخته شود به درازا کشیده خواهد شد.

هر سه باید اطلاعات کافی بیان کننده قابلیت ها و صلاحیت های شخص را در بر داشته باشند. شامل نام کامل، نشانی محل سکونت، اطلاعات تماس، سوابق کاری و تحصیلی، و مهارت های شما باشد.